0 (850) 840 57 08

KANADA

REHBERİ

KANADA HAKKINDA BİLGİ

Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyinde yer alan Kanada, Rusya Federasyonundan sonra dünyanın ikinci büyük ülkesidir. 10 eyalet, 3 bölgeden oluşmaktadır ve merkezi yoktur. Doğusunda Atlas Okyanusu, batısında Pasifik Okyanusu, kuzeyinde Alaska ve Kuzey Buz Denizi, güneyinde ise ABD bulunmaktadır.

Kanada'da Nüfus

Kanada’nın nüfusu 27.000.000 civarındadır. Nüfusunun üçte ikisi kadarı şehirlerde yaşamaktadır. Nüfus yoğunluğu genellikle doğudaki deniz eyaletleri, sonrasında da batıdaki bölgelerde bulunmaktadır. Kuzeyde nüfus oldukça seyrektir.

Kanada'da Din

Kanada’da yaygın din Hıristiyanlıktır. Nüfusun %42’sini Katolikler, %40’ını Protestanlar, bir kısmını da Müslümanlar oluşturmaktadır.

Kanada'da Dil

Kanada’nın İngilizce ve Fransızca olarak iki resmi dili bulunmaktadır. Resmi diller dışında ise Çince, Kanton lehçesi; ve İtalyanca konuşulmaktadır.

Kanada'da Devlet

Kanada; parlamenter demokrasi ve anayasal monarşi ile yönetilen bir federasyondur. Parlamento, Senato ve Avam Kamarasından meydana gelmiştir. Senato'da 105 Senatör vardır.

Kanada'da İklim

Kanada’da kuzey bölgelerde kışlar uzun ve soğuk, yazlar ise serin geçer. Batı ve güneydoğuda ise kışlar daha yumuşak geçmektedir. Kuzey Kutbu kuşağında kalan bölgelerde ise kışın ısı ortalaması -37°C, yazın ise +6°C’dir.

Kanada’da bitki örtüsü de iklimle doğru orantılıdır. Mackenzie Irmağı ağzından Hudson Körfezinin güney sahillerine kadar orman kuşağı görülmektedir. Genellikle verimsiz topraklar ve tundralar vardır.

Kanada'da Ekonomi

Kanada’nın topraklarının %7,8’i tarıma elverişlidir. Ülkede genellikle buğday, şeker kamışı, tütün, sebze ve meyveye kadar her çeşit ürün yetiştirilmektedir. Özellikle buğday yetiştirilmektedir ve buğday ihracatında dünyada ikinci sırada yer almaktadır. Arpa, yulaf, çavdar, elma, şeftali, erik de yetiştirilmektedir.

Kanada sanayi alanında da dünyanın en büyük sanayi güçlerinden biridir. Özellikle otomobil, uçak, elektronik aletler, tarım aletleri üretilen sanayi ürünlerindedir. Kanada, dışarıya elde ettiği sanayi ürünlerini satmaktadır. En fazla ihracat yaptığı ülkeler ABD, İngiltere ve Japonya’dır. En fazla ithalatı da yine bu üç ülkeden yapmaktadır. Ülkede hayvancılık da önemli bir gelir kaynağıdır. Et ve süt ürünleri ihraç edilmektedir. En çok yetiştirilen hayvan sığırdır.

Ülkenin %48’ini ormanlar oluşturduğu için orman sanayisi de oldukça gelişmiştir. Senede yaklaşık 10 milyon tondan fazla gazete kağıdı üretilmektedir. Büyük kısmı ABD’ye ihraç edilmektedir.

Kanada’da büyük göllerin bulunması ve büyük okyanuslarla çevrili olması nedeniyle balıkçılık da oldukça gelişmiştir. Balık ihraç eden ülkeler arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Özellikle som, morina, borlam, ringa ve sardalya gibi balıklar avlanmaktadır.

Kanada'da Ulaşım

Kanada’da ulaşım oldukça gelişmiş bir yapıya sahiptir. 280.251 km’lik karayolu ve 120.000 km uzunluğunda demiryolu bulunmaktadır. Demiryollarının yarısı devlete yarısı ise özel sektöre aittir. Deniz ulaşımında da limanlarına her tonajda gemi yanaşıp, yük boşaltıp alabilmektedir. Hava ulaşımı ise devlete bağlı Kanada Havayolları ve özel sektöre ait Kanada Pasifik Havayolları ile sağlanmaktadır. Tarifeli sefer yapılan havaalanı toplam 61’dir.

TAVSİYE EDİLEN KONU BAŞLIKLARI

İngiltere Rehberi

İngiltere, Avrupa’nın kuzeybatı kıyısında Büyük Britanya Adasında yer alır. Batısında İrlanda Denizi, doğusunda Kuzey Denizi, kuzeyi, kuzeybatısı ve güneybatısında da Atlas Okyanusu bulunmaktadır. Günümüzde Birleşik Krallık veya Büyük Britanya da denmektedir. İngiltere’nin iklimi ise Türkiye’den daha soğuktur. Değişken bir iklim yapısı vardır. Devamını oku...

Amerika Rehberi

Dünyanın ikinci büyük kıtası olan Amerika; kuzeyde Kanada, güneyde Meksika, doğuda Atlantik Okyanusu ve batıda Pasifik Okyanusuyla çevrilidir. ABD 50 eyaletten oluşmaktadır ve doğudan batıya 4 zaman dilimi bulunmaktadır.Devamını oku...

katalog
Katalog iste

Programlarimız ile iligli katalog ve broşürlerimizi adresinize yolluyoruz.

Sipariş ver
katalog
Ücretsiz danışmanlık

Muca ile istediğiniz programa danışmanlık ücreti ödemeden kayıt olabilirsiniz.

Hemen kayıt ol
katalog
Fiyat teklifi iste

Bize neresi ile ilgilendiğinizin bilgisini verin fiyat teklifimizi hemen gönderelim.

Fiyat teklifi iste
katalog
Ofisi ziyaret et

Sizinle buluşmak bizim için onur verici. Sizi en kısa zamanda ofisimize bekliyoruz.

Bize ulaşın

telefon0 850 840 57 08

twittertwitter