0 (850) 840 57 08

İNGİLTERE

REHBERİ

İNGİLTERE HAKKINDA BİLGİ

İngiltere, Avrupa’nın kuzeybatı kıyısında Büyük Britanya Adasında yer alır. Batısında İrlanda Denizi, doğusunda Kuzey Denizi, kuzeyi, kuzeybatısı ve güneybatısında da Atlas Okyanusu bulunmaktadır. Günümüzde Birleşik Krallık veya Büyük Britanya da denmektedir.

İngiltere’nin iklimi ise Türkiye’den daha soğuktur. Değişken bir iklim yapısı vardır. Kışları yumuşak, yazları ise serin bir yapıdadır. Kışın sıcaklık ortalaması 7°C’ dir. Gulf Stream akıntısının iklim üzerinde etkisi vardır. Yazın sıcaklık ortalaması güneyde 27°C, kuzeyde ise 15 °C’dir.

İngiltere’nin bitki örtüsü; büyük bir kesimi kıraç arazidir ve alçak tepelerle kaplıdır. Kuzeye doğru gidildikçe dağlık bölge sıklaşır. En yüksek noktası 978 m. İrtifadaki Scafell pike zirvesidir. Buralarda meşe, karaağaç, dişbudak ve kayın gibi ağaçlar ülkenin her yanında bulunmaktadır.

İngiltere’nin en zengin madeni ise kömürdür. Gaz ve petrol ise Kuzey Denizi kıyılarında bulunmaktadır. Demir cevheri yatakları Midlandsta elde edilmektedir. Diğer madenler ise kalay ve bakır cevheridir.

İngiltere’nin nüfusu toplam 57.411.000’dır ve nüfusun %80’i şehirlerde yaşamaktadır. İngiltere bu sebepten kilometre kareye 235 kişi ile dünyanın en büyük nüfus yoğunluğuna sahiptir. Bu nüfusun 2 milyonu Kuzey İrlanda’da yaşamaktadır. 3 milyonu Galler’de, geri kalan 5,5 milyonu da İskoçya’da yaşamaktadır. İngiltere’nin kentleri de dünya açısından büyük önem taşıumaktadır. Başkenti Londra’dır ve Londra dünyanın da en önemli kentleri arasındadır. Manchester, Birmingham, Leeds, Liverpool, Newcastle, Sheffield, Bristol, Coventry, Leicester, Nottingham ve Hull’da İngiltere’nin bir diğer kentleridir.

İngiltere parlamenter bir rejime sahip anayasal bir monarşidir ve Birleşik Krallık Statüsüne sahiptir. İngiltere’de yasama yetkisi ya Avam Kamarasındadır ya da Lordlar Kamarasındadır. Yazılı bir anayasa yoktur bu krallıkta. Mahkemelerde karmaşık hukuk uygulanmaktadır. Ülkede uygulanan tek bir hukuk sistemi yoktur ve kanun koyucu parlamentodur. Kendi içerisinde birbirinden farklı bölgelerde farklı hukuk sistemleri vardır.

İngiltere’de halk geleneklerine çok bağlıdır. Bugün cumhuriyet olsa bile, atalarından kalan kraliyeti hala devam ettirmektedirler. Halk kanunlara ve polislere çok saygılıdır.

İngiltere bir çok dini bir arada barındırmaktadır. Büyük bir kısım üzerinde Anglikan Kilisesi hakim olmuştur. Katolik, Metodist, Baptist, Müslüman, Musevi ve Budist dinleri mevcuttur.

Dünyada en iyi bilinen Oxford Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi de İngiltere’de bulunmaktadır. Cambridge Üniversitesi çok uzun zaman önce eğitime açılmıştır ve oldukça geniş çapta kitaplığı bulunmaktadır. İki milyon civarında kitap vardır. Eğitime oldukça önem veren bir ülkedir İngiltere. Bu yüzden bilim adamlarının yetişme sayısı da oldukça yüksektir.

İngiltere sanayi ihracatta dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Tarım çok gelişmekte olup modern aletlerle yapılmaktadır. En çok yetiştirilen tarım ürünleri arpa, buğday, yulaf, patates ve şekerpancarıdır. Hayvancılık da oldukça gelişmiştir ve yağışı çok olan bölgelerde hayvancılık yapılmaktadır.

İngiltere’de makine sanayisi en önemli sektörler arasındadır. Elektrikli makinalar, dokuma makineları, gemi yapımı ve gemi mühendisliği özellikle önemli sektörler arasındadır. Kimya sanayisi de oldukça gelişmiştir. Özellikle cam, kağıt, seramik üretilmektedir.

Ülkenin tam 336.076 km karayolu bulunmaktadır. 2.353 km’si otobandır. Demiryollarının uzunluğu 18.200 km’dir. Devlete ait iki havayolu şirketi bulunmaktadır ve havayolu ulaşımı bunlarla sağlanmaktadır. Özel havayolu şirketleri de bulunmaktadır. Deniz ulaşımı da oldukça gelişmiştir. İngiltere dünyadaki gemi sayısının tam %10’una sahiptir.

TAVSİYE EDİLEN KONU BAŞLIKLARI

İngiltere'de Konaklama

İngiltere'de kampüs konaklaması, yurt konaklaması, aile yanı konaklama, oda kiralama, otel konaklaması gibi çeşitli konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Öğrencilerimiz bu konaklama seçenekleri arasında çoğunluklu olarak yurt ve aile yanı konaklamasını tercih etmektedir. Devamını oku...

İngiltere'de Alışveriş

Genel olarak İngiltere pahalı bir şehir algısı vardır, bu algı son derece yanlıştır. Her ülkede pahalı yerler ve uygun yerler mevcuttur, bu hususta alışveriş yapılacak yerler iyi seçilmelidir. Devamını oku...

İngiltere'de Ulaşım

İngiltere özellikle çok fazla turist aldığı için ulaşım konusuna çok fazla yatırım yapmaktadır. Gelişmiş ulaşım ağlar sayesinde tüm eğlence mekanları, alışveriş veya sağlık merkezleri gibi yerlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Devamını oku...

katalog
Katalog iste

Programlarimız ile iligli katalog ve broşürlerimizi adresinize yolluyoruz.

Sipariş ver
katalog
Ücretsiz danışmanlık

Muca ile istediğiniz programa danışmanlık ücreti ödemeden kayıt olabilirsiniz.

Hemen kayıt ol
katalog
Fiyat teklifi iste

Bize neresi ile ilgilendiğinizin bilgisini verin fiyat teklifimizi hemen gönderelim.

Fiyat teklifi iste
katalog
Ofisi ziyaret et

Sizinle buluşmak bizim için onur verici. Sizi en kısa zamanda ofisimize bekliyoruz.

Bize ulaşın

telefon0 850 840 57 08

twittertwitter