0 (850) 840 57 08

AMERİKA

REHBERİ

AMERİKA HAKKINDA BİLGİ

Dünyanın ikinci büyük kıtası olan Amerika; kuzeyde Kanada, güneyde Meksika, doğuda Atlantik Okyanusu ve batıda Pasifik Okyanusuyla çevrilidir. ABD 50 eyaletten oluşmaktadır ve doğudan batıya 4 zaman dilimi bulunmaktadır: Doğu zamanı (İndia, Georgia, Michigan, Florida’yı kapsayan doğu sahili), Orta Zamanı (K. Dakota ve Texas), Dağ Zamanı ( Montana’nın güneyi), Pasifik Zamanı (Pasifik Sahili).

Amerika’yı ilk keşfeden 1942 yılında Kristof Colomb’dur. Fakat Kristof Colomb bu keşfettiği yerin yeni bir kıta olduğunu anlayamamıştır. Ameriko Vespuçi yaptığı keşfinde buranın yeni bir kıta olduğunu anlayarak adını Yeni Dünya olarak koymuştur. 1507 yılında da Alman coğrafyacılar Amerika olarak değiştirmişlerdir.

ABD 1776 yılında Birleşik Krallıktan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir ve 1789 yılında ilk anayasasıyla Modern Demokrasinin kurucusu olmuştur.

Amerika’da iklim yapısı bölgelere göre farklılık göstermektedir. Amerika’nın kuzey bölgesinde; Kanada’nın batısında yağışlı ve kurak bir iklim vardır. İç bölgelerde düzenli bir yağış rejimi vardır. Güneyindeki körfezler ise kasırgalarla iç içedir. Amerika’nın güney bölgesinde ise; ekvator tipi, tropikal, ılıman ve soğuk iklim görülmektedir. Orta Amerika’da da tropikal iklim görülmektedir; kıyı bölgelerde ılıman iklim, vadilerde ılıman iklim var iken yüksek bölgelerin iklimi ise soğuktur.

ABD’de ekonomi de bölgelere göre çeşitlilik göstermektedir. Kuzey Amerika; kömür, petrol, demir, bakır bakımından diğer kıtalara göre daha zengindir. Gaz ve hidroelektrik üretiminde de dünyada ilk sıradadır. Orta Amerika’da da maden fazlasıyla bulunur. Altın, gümüş, bakır, kalay, kurşun, demir, kömür ve çinko çıkarılmaktadır. Orta Amerika’nın ekonomisi büyük ölçüde tarıma ve hayvancılığa dayanmaktadır. Bölgenin iç ulaşımı da yüksek ve engebeli olduğu için oldukça yetersizdir. Taşımacılık hayvanlarla, dış ticaret ise deniz yoluyla yapılmaktadır. Ekonomi genel olarak sürekli büyümektedir. Dünya ekonomisinin % 25ine sahiptir ve ülke içinde üretilenlerin büyük bölümü yine ülke içinde tüketilmektedir.

Amerikada nüfus olarak dünyanın toplam nüfusunun %8.3’ünü, karasal yüzölçümün %28.4’ünü kaplamaktadır. Yani dünya nüfusunun %14’ü Amerika’da yaşamaktadır. Kuzey Amerika’nın nüfusu Avrupa’da yaşayanlardan daha azdır. Dünya nüfusunun toplam %12’sini kapsamaktadır. Nüfusun bu kadar fazla olmasının sebebi yapılan göçlerdir. Göçlerin bir kısmı Avrupa’dan bir kısmı da Amerika’dan yapılmıştır. Güney Amerika’nın nüfusu ise yaklaşık 300 milyonun üzerindedir. Bu kıtada fakirlik yaygındır.

Amerika’da İngilizce’nin Amerikan İngilizcesi denilen çeşidi konuşulmaktadır. Kuzey Amerika’nın güneyinde İspanyolca hakimdir. Din bakımından kıtanın çoğunda Hristiyanlık hakimdir. ABD halkının çoğu protestandır. İspanyolca konuşulan yerlerin halkı da katoliktir.

Amerika siyasi sistem olarak iki parti sistemlidir. Hem federaldir hem de eyalet sistemlidir. ABD yönetimi yürütme, yasama ve yargı olarak 3 kuvvetten oluşmaktadır. ABD’de başkan hem devlet başkanıdır hem de yürütmenin başındadır.

ABD’ de okuma yazma oranı %97’dir. Eğitim 16 yaşına kadar zorunludur. ABD’de ayrıca ortalama insan ömrü erkeklerde 74 yıl, kadınlarda ise 80 yıldır.

TAVSİYE EDİLEN KONU BAŞLIKLARI

İngiltere Rehberi

İngiltere, Avrupa’nın kuzeybatı kıyısında Büyük Britanya Adasında yer alır. Batısında İrlanda Denizi, doğusunda Kuzey Denizi, kuzeyi, kuzeybatısı ve güneybatısında da Atlas Okyanusu bulunmaktadır. Günümüzde Birleşik Krallık veya Büyük Britanya da denmektedir. İngiltere’nin iklimi ise Türkiye’den daha soğuktur. Değişken bir iklim yapısı vardır. Devamını oku...

Malta Rehberi

Malta, Orta Akdeniz’de yer alan Sicilya’nın güneyinde bulunan bir adalar devletidir. Malta takımadaları 3 küçük 2 büyük adalardan oluşmaktadır. 3 büyük adadan en büyüğü Malta Adası’dır. Dünyanın en Katolik ülkeleri arasında bilinen Malta 1960 yılında bağımsızlığını ilan eden bir İngiliz Devleti’dir. Devamını oku...

katalog
Katalog iste

Programlarimız ile iligli katalog ve broşürlerimizi adresinize yolluyoruz.

Sipariş ver
katalog
Ücretsiz danışmanlık

Muca ile istediğiniz programa danışmanlık ücreti ödemeden kayıt olabilirsiniz.

Hemen kayıt ol
katalog
Fiyat teklifi iste

Bize neresi ile ilgilendiğinizin bilgisini verin fiyat teklifimizi hemen gönderelim.

Fiyat teklifi iste
katalog
Ofisi ziyaret et

Sizinle buluşmak bizim için onur verici. Sizi en kısa zamanda ofisimize bekliyoruz.

Bize ulaşın

telefon0 850 840 57 08

twittertwitter